Języki urzędowe

hiszpanski

Język hiszpański jest drugim najpopularniejszym językiem na świecie. Jako języka ojczystego u żywa go ok 650 mln ludzi na wszystkich kontynentach przede wszystkim w obu Amerykach, zachodniej Afryce i w Europie. Jest językiem urzędowym wielu międzynarodowych organizacji, zarówno politycznych jak i gospodarczych (np. UE, ONZ, UNICEF).
Hiszpański jest językiem nauczanym w szkołach publicznych na całym świecie, a w szkołach językowych jest na bardzo wysokiej pozycji jeśli chodzi o popularność. Zjawisko to można zaobserwować również na rynku językowym w Bielsku-Białej. Oczywistym jest, ze język ten pochodzi z Hiszpanii, myliłby się jednak ktoś, kto twierdziłby, ze kastylijski (inna oficjalna nazwa języka hiszpańskiego) jest jedynym językiem urzędowym  w kraju na Półwyspie Iberyjskim.

Język kastylijski

Obowiązkowym językiem w Hiszpanii, który wg konstytucji mają obowiązek znać i mieć prawo nim się porozumiewać wszyscy mieszkańcy kraju jest właśnie język zwany kastylijskim- dla odróżnienia go od innych języków spotykanych w Hiszpanii. Język ten należy do rodziny romańskich języków indoeuropejskich. Pierwsze wzmianki o śladach języka kastylijskiego, sięgają V w. Wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego, które rozpowszechniło na swoich terenach łacinę, jej wpływy zaczęły się zmniejszać i rodzić nowe dialekty. Pogłębianie się różnic, doprowadziło do wytworzenia się kilku romańskich języków w tym języka hiszpańskiego. W XV w. wraz z ukształtowaniem się literackiego języka hiszpańskiego, wydano pierwszą gramatykę tego języka. Następnie wydano słownik i opublikowano zasady ortografii.

Obecnie język hiszpański jest na świecie na drugim miejscu, zaraz po angielskim, pod kątem  nauczania go w poszczególnych krajach. Jednocześnie jest językiem używanym w kontaktach międzynarodowych, a w Wielkiej Brytanii, Brazylii i USA- pierwszym nauczanym językiem obcym. Co ciekawe, hiszpański jest również jest na trzecim miejscu wśród języków używanych w Internecie.

 Język kataloński

Kataloński, jest obecnie jednym z czterech  języków urzędowych w Hiszpanii. Jest to język z grupy języków wschodnioiberyjskich. Ma wiele wspólnego z hiszpańskim, włoskim i francuskim. Wykształcił się w IX w. z- jak wszystkie języki romańskie- łaciny. Jest zrozumiały dla ok 9 mln ludzi, zamieszkujących takie tereny jak Katalonia (m.in. Barcelona, Girona, Tarragona), Walencja (Walencja, Alicante), Baleary, a także w Andorze. W średniowieczu, gdy Barcelona stała się znaczącym portem, był ważnym językiem na terenach  otaczających morze Śródziemne. Podczas dyktatury gen. Franco, język był ten uważany za dialekt i oficjalnie go prześladowano. Ukrócono to po upadku dyktatury, uznając kataloński językiem urzędowym.

 Język baskijski

Przynależność języka baskijskiego nie jest do końca ustalona. Wiadomo jednak z pewnością, że nie należy on do języków indoeuropejskich. Ma jednak wiele zapożyczeń z francuskiego, łaciny i hiszpańskiego. Wyróżnia się aż 10 dialektów tego języka, dlatego dla ustandaryzowania, powstała odmiana języka zwana Euskara batua. Językiem baskijskim posługują się przede wszystkim Baskowie, zamieszkujący tereny na pograniczu Francji i Hiszpanii. Szacuje się,że jest to ok 1 mln osób.

Język galicyjski

Czwarty język urzędowy Hiszpanii, obecnie mocno zhispanizowany,  dał początek językowi portugalskiemu. Pochodzi z grupy języków indoeuropejskich, a posługuje się nim ok. 3 mln mieszkańców prowincji Galicja ( A Coruňa, Santiago de Compostela, Vigo, Lugo). Język ten powstał przez zmieszanie ze sobą prowincjonalnej łaciny, języków iberoceltyckich, a także wpływom językowym Celtów, Wizygotów i Arabów. W późnych wiekach średnich, był uważany za język ludzi wykształconych, co więcej, stanowił język literacki dla chrześcijańskiej ludności z Półwyspu Iberyjskiego.