Opisaliśmy już Hiszpanię jako kraj, oraz wspomnieliśmy o ważnych hiszpańskich osobistościach. W tym artykule zajmiemy się powszechnymi symbolami największego kraju Półwyspu Iberyjskiego. Co nam przychodzi do głowy gdy usłyszymy Hiszpania? Jakie obrazy, smaki, zapachy?
Gorąca Hiszpania do żywiołowe flamenco! Wydawać by się mogło, że to tylko taniec, podczas gdy jest to całe zjawisko kulturowe, obejmujące muzykę, taniec, śpiew i stroje. Korzenie tego zjawiska pochodzą z Andaluzji, najludniejszej wspólnoty autonomicznej Hiszpanii.
Źródeł tańca flamenco, można upatrywać w hinduistycznym tańcu „katak”. Stąd charakterystyczne ruchy ramion, gesty dłoni i palców, oraz rytm wybijany nogami- elementy tak bardzo kojarzące się z kulturą Indii. Instrumentami akompaniującymi najczęściej są gitara, czasem flet lub skrzypce. Dodatkowo rytm wybijany jest kastanietami, czyli tzw instrumentem „zderzanym”. Tradycyjne stroje do flamenco, to w przypadku mężczyzn najczęściej ciemnogranatowe obcisłe spodnie, biała koszula, kamizelka, apaszka pod szyją i charakterystyczny kapelusz. Do tego buty przypominające obuwie jeździeckie, koniecznie na wysokim obcasie. Stroje kobiece to feeria barw, falbaniaste spódnice, gorset i chusta, używana do choreografii. Elementami dodatkowymi mogą być grzebień, wachlarz, kwiat lub wspomniane kastaniety.
Zjawisko to, ciągle jest żywe w kulturze Hiszpanii i stale ewoluuje.. Obecnie, muzycy łączą tradycyjne rytmy flamenco, z muzyką elektroniczną czy chilloutową, tworząc takie hybrydy jak np. Flamenco Chill.
Kolejnym charakterystycznym zjawiskiem, jest tradycja korridy (hiszp. corrida). Jest to popularne w Hiszpanii widowisko polegające na rytualnej walce z bykiem. Na przestrzeni wieków zmieniały się zasady i elementy korridy. Obecnie składa się ona z kilku etapów, mających na celu doprowadzenie do śmierci byka, z którym „tańczą” torreadorzy. Osobą zadająca ostateczny, śmiertelny cios jest matador, który za sprawne zabicie zwierzęcia, otrzymuje oklaski i szacunek widowni.
Korrida od zawsze była źródłem kontrowersji, do tego stopnia, że niektóre miasta hiszpańskie oficjalnie zakazały jej organizowania. Głównymi zarzutami są m.in. niehumanitarne obchodzenie się z bykiem, torturowanie zwierzęcia i jego bezsensowna śmierć. Niewątpliwie jednak, na stałe jest wpisana w krajobraz Hiszpanii i po dziś dzień inspiruje wielu twórców kultury, malarzy, rzeźbiarzy, muzyków.
Ostatni akapit poświęcimy tradycji sjesty, a co za tym idzie- tradycyjnym potrawom
i napojom kuchni hiszpańskiej.
Sjesta jest obyczajem panującym w Hiszpanii od stuleci, a w etymologii hiszpańskiej znaczy ni mniej ni więcej- odpoczynek. Odpoczynek ten trwa od godziny 13 do 16, kiedy to w cieplejszych, leżących bliżej równika krajach, temperatura wzrasta nawet do 40 stopni Celsjusza. Korzystają z niej wszyscy, począwszy od pracowników banków, szkół, kończąc na urzędnikach. Działają jedynie biura turystyczne, supermarkety i restauracje, gdzie Hiszpanie udają się aby zjeść porządny, syty obiad. Czas, który pozostaje po obiedzie wykorzystują na drzemkę, rozmowy z przyjaciółmi, lub na nadrobienie zaległych obowiązków domowych. Co zatem jedzą Hiszpanie w porze obiadowej?
Kuchnia hiszpańska to przede wszystkim owoce morza, pomidory i papryka używane np. do chłodnika gazpacho, potrawy z ziemniaków, omlety czyli tortille, oliwki czy też tradycyjne wędliny np. chorizo. Na deser można się podelektować churros- czyli ciasteczkami smażonymi w głębokim tłuszczu, lub turronem- rodzajem nugatu- tak często przywożonego z hiszpańskich wojaży do kraju ojczystego. Do tego warto napić się kawy, zazwyczaj podawanej bez mleka. Alkohole to przede wszystkim wina – sherry, malaga czy Cava i niezwykle rozpowszechniony na całym świecie napój czyli sangria. Jest to wino, podane z pokrojonymi owocami i kostkami lodu.
Bogactwo i różnorodność kuchni hiszpańskiej, to wpływ tradycji kulinarnych, z którymi na przestrzeni wieków stykała się Hiszpania. Warto wspomnieć o wpływach arabskich, francuskich, angielskich, a nawet meksykańskich!
W kilku akapitach staraliśmy się wybrać naszym zdaniem najpopularniejsze, powszechne symbole związane z Hiszpania, jednak każdy ma prawo do własnego zdania na ten temat i własnych skojarzeń. Będziemy kontynuować ten temat, ponieważ kultura hiszpańska staje się coraz popularniejszym tematem rozważań. Świadczy o tym przede wszystkim coraz większe zainteresowanie kursami języka hiszpańskiego w szkołach językowych. Nie inaczej wygląda wspomniana sytuacja na rynku językowym w Bielsku-Białej.