Zajęcie indywidualne i grupowe w nauce języka hiszpańskiego

zajęcia język hiszpański

Hiszpański grupowo czy indywidualnie?

Wybierając dla siebie kurs w szkole języka hiszpańskiego w Bielsku-Białej często stajemy przed wyborem pomiędzy zajęciami indywidualnymi, a zajęciami przeprowadzanymi w kilkuosobowych grupach. Warto przed podjęciem decyzji zastanowić się nad plusami i minusami obu rozwiązań, tak by potrafić wybrać dla siebie taką opcję, która lepiej będzie odpowiadać naszym problemom i potrzebom.

Na początek warto również zaznaczyć, iż to czy zajęcia hiszpańskiego w grupie będą efektywne czy też nie w dużej mierze zależy od wielkości samej grupy. Najlepszy grupy są grupami kilkuosobowymi. Akceptowalne są również grupy 10, czy 12 osobowe. Jeżeli mamy do czynienia z zajęciami w większych grupach, a za tę samą, czy niewiele wyższą cenę możemy wykupić indywidualna tok nauczania, zdecydujmy się wówczas na zajęcia indywidualne. Zbyt duże grupy są bowiem nieefektywne z perspektywy procesu nauczania, gdyż ze względu na ograniczony czas zajęć poszczególni uczniowie nie mają zwykle dość czasu na wypowiedzenie się i praktyczne użycie języka obcego podczas lekcji. Również sam nauczyciel nie ma dość czasu na przeprowadzenie podczas zajęć konsultacji indywidualnej z każdym z uczestników. Jeżeli mamy więc do wyboru zajęcia indywidualne lub w grupie 16, czy 18 osobowej, wówczas bez wahania wybierzmy te indywidualne.

Preferencje językowe

Abstrahując jednak od powyższej dygresji przejdźmy do meritum sprawy. Zajęcia indywidualne, w których udział weźmiesz tylko Ty i nauczyciel przeznaczone są przede wszystkim dla tych osób, którym zależy na czynieniu bardzo szybkich postępów w nauce języka obcego. Powinny być to osoby silnie zmotywowane do nauki, pracowite, ukierunkowane na osiągnięcie konkretnego celu. Takie zajęcie zdecydowanie bardziej pasują do osób dorosłych niż do dzieci. Lekcje indywidualne z języka hiszpańskiego powinniśmy wybrać również wówczas, gdy chcemy się uczyć zagadnień i słownictwa związanych z konkretną, wąską branżą. Wówczas lekcje grupowe, ze względu na ich zakres merytoryczny, raczej nie będą dla nas szczególnie pomoce, chociaż zdarzają się lekcje grupowe z języka branżowego, przede wszystkim biznesowego. Mimo wszystko w takiej sytuacji powinniśmy zdecydować się na lekcje indywidualne. Przykładowo: jeżeli zależy nam na nauczeniu się słownictwa wojskowego to raczej nie zdobędziemy potrzebnej wiedzy na ogólnych zajęciach, a co za tym idzie potrzebujemy indywidualnego trybu nauczania.

Zajęcia grupowe z hiszpańskiego

Nie oznacza to jednak, iż zajęcia grupowe nie mają swoich plusów. Wprost przeciwnie – mają i to całkiem sporo, pod warunkiem, że są prowadzone w niewielkiej grupie i przez kompetentnego nauczyciela. Podstawowym plusem zajęć grupowych jest większa motywacja do nauki niż przy zajęciach indywidualnych. Wynika to z psychologii człowieka, który chce współzawodniczyć z innymi i osiągać jak najlepsze wyniki. To właśnie współzawodnictwa w grupie sprawia, że nieustannie pracujemy, uczymy się i działamy, by stawać się lepszymi od innych. Poza tym, zajęcia w grupie, jeśli są umiejętnie prowadzone, cechują się dobrą atmosferą sprzyjającą poznawaniu wiedzy. W końcu, dzięki udziałowi w zajęciach grupowych możemy poznać nowych, ciekawych ludzi i w ten sposób poszerzyć swoje grono znajomych i przyjaciół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *