Turystyczna Barcelona

BarcelonaBarcelona …. stolica Katalonii, Gaudi, najlepsze miejskie plaże, parki, muzea, stadiony, turystyka! To pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą nam na myśl, gdy usłyszymy słowo „Barcelona”. Przyjrzyjmy się jednak dokładnie temu miastu, które wbrew niektórym opiniom, wcale nie jest stolicą Hiszpanii, ale z pewnością – najsłynniejszym miastem tego kraju. Jaka jest jej historia, jak wygląda współcześnie, dlaczego warto tam pojechać?

Barcelona leży nad Morzem Śródziemnym, w północno-wschodniej części półwyspu Iberyjskiego. Jest stolicą wspólnoty autonomicznej Katalonii i jednocześnie, zaraz po Madrycie, drugim co wielkości miastem Hiszpanii. Liczba mieszkańców, obecnie przekracza 1,6 mln i mówimy tutaj o samych granicach administracyjnych, natomiast cała aglomeracja liczy sobie ponad 4,6 ml ludzi co czyni ją szóstą pod kątem wielkości aglomeracją w UE.

Historia Barcelony sięga czasów starożytnych, kiedy to Fenicjanie założyli na tym terenie kolonię rzymską w III w p.n.e. Krótko po tym Barcelona stała się jednym z najważniejszych miejsc na mapie kupieckiej okolic morza Śródziemnego. Na przestrzeni wieków, miasto było pod panowaniem Kartagińczyków, pełniło funkcję stolicy państwa Wizygotów, zostało opanowane przez Maurów, czy w końcu zdobyte przez Karola Wielkiego. Największy rozwój przemysłowo – handlowy Barcelony przypadł na czasy XX w.

Na obecny układ architektoniczny miasta, największy wpływ miał konkurs przeprowadzony w drugiej połowie XIX w. Chociaż wygrała inna koncepcja, ostatecznie wdrożony został w życie plany architekta, który zajął drugie miejsce w konkursie- mowa o Ildefonsie Cerdze. Opracował on koncepcję urbanistyczną, która charakteryzowała się ulicami usytuowanymi na planie kwadratu, jednakowej szerokości i o określonej szerokości bloków. Dodatkowo, bloki mają ścięte narożniki, co umożliwiło umieszczenie na skrzyżowaniach dróg, placyków z elementami małej architektury jak urokliwe latarnie, ławki, fontanny.

Barcelona jest niezwykle popularnym centrum turystycznym. W ostatnich latach znalazła się na 16-tym miejscu, wśród najczęściej odwiedzanych miast na świecie i 4-tym w Europie. Niewątpliwie ma na to wpływ bogata oferta turystyczna i taka też infrastruktura pozwalająca przyjmować nawet do 7 mln turystów rocznie (dane z 2011 r.). Miasto wita doskonałymi plażami miejskimi, uznanymi za najlepsze na świecie i 85 parkami! Najsłynniejszym jest oczywiście Park Guell zaprojektowany przez Antonio Gaudiego. I nie jest to jedyne jego dzieło w Barcelonie! Wystarczy wspomnieć o secesyjnej katedrze Sagrada Familia, której budowę rozpoczęto w 1882 r. i której budowa….trwa do dziś! Oprócz tego, Barcelona ma w swoich granicach aż 9 obiektów z światowej listy dziedzictwa UNESCO, w większości zaprojektowane przez wspomnianego Antonio Gaudiego. Oprócz zabytków, mamy do wyboru masę takich atrakcji turystycznych jak muzea, galerie, teatry, opery, operetki.

Pisząc o Barcelonie nie sposób nie wspomnieć o jej sportowej stronie. Barcelona posiada bogatą infrastrukturę sportową, stadiony, w tym olimpijskie, hale lekkoatletyczne i wiele innych obiektów przystosowanych do uprawiania wszelakich sportów. W 1992 roku, odbyły się w mieście letnie Igrzyska Olimpijskie oraz wiele innych imprez o znaczeniu światowym. Najsłynniejszym stadionem jest oczywiście Camp Nou, który jest w stanie pomieścić prawie 100 tys. widzów. Jest to jednocześnie największy stadion Europy! Mecze na tym obiekcie rozgrywa jeden z najsłynniejszych i najbardziej utytułowanych klubów świata, czyli założony w 1889 r. FC Barcelona. Jako ciekawostkę w temacie sportowym, warto wspomnieć, że Barcelona jest nie tylko mekką fanów piłki nożnej. Tłumnie przybywają tam fani sportów ekstremalnych. Bike park La Poma znajdujący się w Barcelonie, to chętnie odwiedzany przez miłośników kolarstwa grawitacyjnego obiekt. Grupa rowerzystów z Bielska-Białej i okolic, co roku wyjeżdżana tydzień właśnie do Barcelony, aby potrenować w wyjątkowych warunkach i robić sesje zdjęciowe dla sponsorów. Bo czy może być piękniejsze tło niż stolica Katalonii?

W Barcelonie organizowane są również kursy języka hiszpańskiego dla obcokrajowców. Corocznie kilkadziesiąt osób z Bielska-Białej wyjeżdża na warsztaty hiszpańskojęzyczna, które odbywają się na terenie tutejszych uczelni. Aby dostać się z Bielska-Białej do Barcelony, polecamy loty z Katowic lub Wrocławia w kierunku lotniska w Gironie. Następnie lokalną komunikacją, która kursuje bez przerwy, dostaniemy się do oddalonej o ok. 100 km Barcelony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *