Sławni Hiszpanie

salvador-dali-hiszpanski-bielsko

Każdy kraj posiada przynajmniej kilka nazwisk, z którymi się go utożsamia. Także Hiszpania posiada wiele postaci, które w jakiś sposób symbolizują to państwo. Kojarzymy nazwiska, ale ile wiemy o noszących je osobach? Nie sposób w jednym artykule wymienić wszystkich znamienitych Hiszpanów, ale niech będzie do wstęp do naszych rozważań nad językiem hiszpańskim i kulturą hiszpańską …

Antoni Gaudi

Wiele z nas zna nazwę Sagrada Familia – barcelońskiego kościoła, który spełnia rolę tak zwanej bazyliki „mniejszej”. To dzieło właśnie tego słynnego hiszpańskiego architekta. Antoni Gaudi urodził się 25 czerwca 1852 roku w Reus, jednej z katalońskich miejscowości. Od wczesnych lat cechowała go niezwykła wyobraźnia, dzięki której zasłynął jako budowniczy najbardziej niecodziennych budowli, wykorzystujących niezwykłe elementy dekoracyjne, takie jak mozaiki. Głęboko wierzący katolik, zaangażowany był w wiele kościelnych projektów, głównie na terenie Barcelony. Zmarł w 10 czerwca 1926 roku na skutek obrażeń, które doznał trzy dni wcześniej, gdy potrącił go tramwaj. Został pochowany na terenie swojego ostatniego dzieła – kościoła Sagrada Familia.

Salvador Dali

Najsłynniejszy przedstawiciel nurtu malarskiego zwanego surrealizmem i jednocześnie postać kontrowersyjna, urodził się 11 maja 1904 roku. Początkowo zajmował się impresjonizmem, jednak mniej więcej od roku 1929 można powiedzieć, że skupił na nurcie, którym uczynił go sławnym. Dali, chociaż sławny jest dzięki nietypowym, niejednokrotnie w jakiś sposób niepokojącym obrazom,  pojawił się w biografii również innych znanych osób tamtego okresu – Pabla Picassa, od którego uważał się za lepszego; Heleny Rubenstein, która zamówiła u niego swój portret; Alferda Hitchcocka, w filmie którego wziął udział; Choco Chanel, dla której projektował odzież i biżuterię. Salvador Dali zmarł 23 czerwca 1989.

Pablo Picasso

Urodzonego 25 października 1881 roku Pabla Picasso uważa się za jednego z twórców nurtu zwanego kubizmem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *